Asus Eee PC 900 – co přinese nového?

O notebooku Asus Eee jsem zde už jednou psal. Nyní se ale chystá druhá verze s označením PC 900. Co přinese nového? Největší změnou je bezpochyby zvětšení displeje. Původní Eee měl displej s uhlopříčkou 7″ a rozlišení 800×480. Oproti tomu bude mít nová verze Eee displej s uhlopříčkou 8,9″ a rozlišením 1024×600. Předchozí displej byl hodně malý s nízkým rozlišením, takže o nějaké pohodlné práci na něm se nedalo vůbec uvažovat. Nový Asus ovšem přichází z celkem použitelným rozlišením, se kterým si dovedu představit nějakou tu jednodušší práci. Z kosmetických změn musím ještě zmínit zvětšení touchpadu, u předchozí verze byl dle mého názoru až moc malý. Našel jsem fotku, na které jsou oba Asusy vedle sebe, takže se sami podívejte na ten rozdíl:

Asus Eee

stará verze(vlevo) a nová verze (vpravo)
všimněte si velikosti displeje

Další změny se budou týkat taky hardwaru, konkrétně ale nebudu uvádět žádné podrobnosti, jelikož se mi nepodařilo sehnat ověřené informace. Všude píšou něco jiného, takže nezbývá než počkat až se tento notebook začne prodávat. Určitě se ale zlepší parametry, hlavně SSD disk má být v nové verzi větší. Velikost paměti RAM by měla být 1GB. První kousky budou prodávány pravděpodobně s procesorem Intel Celeron M (900MHz), později se ale plánuje přechod na procesory Intel Atom.

Dle mého názoru bude použití Atomu velký skok kupředu. Nabízí totiž dostatečný výkon, ale jeho velikou předností je spotřeba. Ta je totiž oproti současným procesorům opravdu velmi nízká. Výdrž notebooku by se potom posunula ze současných přibližně tří hodin na mnohem více. Někde uvádějí dokonce i 8 hodin. Pokud by to byla pravda, prodejnost Eee by se jistě zvýšila.

Nebudu popírat, že se mi myšlenka Eee moc líbí. Myslím, že je to správný krok kupředu. To mimo jiné potvrzují i ostatní výrobci notebooku, kteří se snaží přijít s konkurencí. Levné, malé, lehké s dostatečným výkonem – tak by se dal shrnout popis Eee. Ne všichni totiž vyžadují maximální výkon, spousta lidí dává přednost mobilitě. S větším displejem už půjde pracovat skoro bez omezení, proto tipuju, že se nová verze rychle rozšíří.

Jediný problém vidím v ceně. Třeba ta aktuální (starší) verze Asus Eee se dá sehnat za cenu kolem 9 000Kč (s předinstalovaným OS Linux Xandros). Verze s Windows XP vyjde ještě dráž. Tohle je podle mě docela problém, jelikož za tuto cenu se dá již koupit plnohodnotný notebook s mechanikou, velkým diskem a větším výkonem. Cena by mohla klesnout ještě alespoň na 7 000Kč, potom by nebylo o čem přemýšlet a Asus Eee by byla jasná volba.

Já si počkám na verzi s procesorem Intel Atom, která vydrží v provozu mnohem více než současné modely. V té době se cena bude pohybovat snad mnohem níže. Po mých zkušenostech s notebooky už bych nechtěl nikdy nic většího, než 12″ model. Mám 15,4″ notebook a jeho přenášení a manipulace v “terénu” je hrozně nepohodlná. Sice nabízí větší displej, ale na cestování to fakt není. No a u větších notebooku (17 a více palců) mi fakt uniká jejich smysl.

Příspěvek byl publikován v rubrice Technika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 Response to Asus Eee PC 900 – co přinese nového?

  1. Pingback: MSI Wind - na Asus EEE si už ani nevzpomenete | Dadajax's weblog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *