Kompakt nebo zrcadlovka?

Pokud plánujete koupi nového foťáku, určitě by vás zajímalo, jestli bude stačit obyčejný kompakt nebo by bylo lepší investovat do zrcadlovky. Obě možnosti nabízí svoje výhody a samozřejmě taky nevýhody. Je důležité si před koupi uvědomit, co vlastně vyžadujeme a podle toho potom vybírat.

Kompakt

Kompakty nabízí spoustu výhod. Jsou malé, levné a poskytují široký výběr funkcí. Díky připraveným scénickým režimům s nimi dokáže fotit snad každý. Většina kompaktů neumožňuje manuální nastavení expozice. To znamená, že fotit lze pouze na automatický režim, kde o nastavení expozice rozhoduje přístroj. Tohle vyhovuje laikům nebo lidem, kteří nemají zájem o to, aby měli větší kontrolu nad fotkami. Existují ale i kompakty u kterých naleznete i pokročilé režimy jako prioritu clony, prioritu času nebo plně manuální režim. To většinou nabízí EVF(Electronic ViewFinder) což není zrcadlovka, jak si mnoho lidí myslí. Jde jen o kompakt rozšířený o elektronický hledáček. Elektronický proto, že jde vlastně o klasický LCD displej, jen v menším provedení. V některých obchodech se můžete setkat s pojmem „nepravá digitální zrcadlovka“, nejedná se ale o nic jiného než o EVF. Kromě hledáčku se tyto fotoaparáty vyznačují taky větším rozsahem ohnisek (jinak řečeno větším zoomem) a většími rozměry. Když tedy budu mluvit o kompaktu, tak tím myslím nejenom klasické kompakty, ale taky i EVF.

Kompakty jsou malé a lehké. Díky tomu je lze snadno mít neustále při sobě. Čím častěji sebou foťák nosíte, tím větší je šance, že uděláte hezkou fotku. Třeba budou na obloze krásné mraky, okolí bude pěkně nasvícené, nebo třeba uvidíte nějaký velmi zajímavý objekt. Bohužel bývá zvykem, že u těch nejlepších momentů sebou ten foťák nemáte (teda alespoň u mě to tak funguje).

Pokud se chcete focením zabývat trošku vážněji, automatický režim vám stačit nebude. S mým starým panasonicem FX3 jsem byl hodně omezený. Jediná cesta byla používání scénických režimů. Třeba clona nešla nastavit, proto jsem si musel zjistit jak se asi přístroj nastavuje v určitých režimech. Bylo to celkem neefektivní.

Zrcadlovka

Koupi zrcadlovky se vám otevře úplně nový svět. Je dobré si před koupi správně vybrat značku. Když si třeba vyberete Canon (tak jako já), tak můžete vybírat z příslušenství Canonu(objektivy, blesky…). Existují i firmy, které vyrábějí objektivy pro všechny značky zrcadlovek. Jsou to Tamron a Sigma, jejich výrobky se vyznačují především výhodnou cenou. Největší zastoupení na trhu zrcadlovek mají firmy Canon, Nikon, Pentax, Olympus, Sony a Panasonic (snad jsem na nic nezapomněl). Nebudu tady hodnotit jednotlivé značky, nebyl bych objektivní. Je ale fakt, že na tělu zas tak nezáleží. Kvalitní fotky dělá hlavně kvalitní optika (objektiv), tělo ovlivní hlavně komfort při focení (lepší ovládání, lepší ergonomie a třeba nějaké funkce navíc).

Další rozdíl mezi kompaktem a zrcadlovkou je hloubka ostrosti. Zjednodušeně se jedná o oblast na fotce, která je ostrá. HO závisí především na velikosti čipu, clonovém čísle a použitém ohnisku. Kompakty mají velmi malé čipy, takže práce s HO je téměř nemožná. To znamená, že i když nezaostříte úplně správně, většinou to ani nejde poznat – ostré je téměř všechno. To je další důvod, proč je kompakt pro začátečníky lepší.

Pokud se chystáte fotit nějaké akce reportážního typu, berte zrcadlovku. Rozdíl v rychlostech je obrovský. Třeba můj stařičký Canon EOS 350D je ready za méně než sekundu. Rychlost ostření závisí taky hodně na objektivu, ale i přesto, že mám setový objektiv (né moc kvalitní), tak je ostření minimálně 3× rychlejší než u Panasonicu FZ8 (a to jsem si tehdy myslel, že je ten Panasonic hodně rychlý 🙂 ).

Díky velkému čipu dělají zrcadlovky fotky téměř bez šumu. Na minimálních citlivostech šum není skoro vůbec a je příjemné, že si člověk může dovolit zvednout citlivost (ISO) na maximum. I při maximální citlivosti jsou fotky ještě použitelné. To se ovšem nedá říct u kompaktů, kde jsou zašuměné fotky i s nejmenší citlivostí. U kompaktů je podle mě maximální použitelná citlivost ISO 400.

K zrcadlovce můžete dokoupit externí blesk, což hodně zvýší použitelnost. V místnostech to umožní odrážet světlo blesku o strop a v exteriérech můžete osvětlit i dost vzdálené předměty. Integrované blesky ovšem bývají taky docela výkonné (i když nemají možnost blýskat o strop, nejdou nijak natáčet), takže často integrovaný blesk úplně stačí.

A teď k těm horším stránkám zrcadlovek. Jsou hodně velké, což znamená horší možnost přenášení. Tahat sebou maličký kompakt, který se vleze do kapsy, nebo zrcadlovku, která se taktak vleze do batohu je rozdíl 🙂 Se zrcadlovkou totiž člověk tahá ještě navíc několik dalších objektivů, nějaké filtry, blesk a další možné příslušenství. Ty levnější (a horší) objektivy nejsou moc velké, ovšem pokud investujete do nějakých velmi kvalitních (a taky velmi drahých) objektivů, bude přenášení ještě větší utrpení 🙂 Kvalitní objektivy jsou nejenom velké, ale taky i dost těžké (mnohdy těžší než samotný foťák). Další nevýhodu vidím ve výměnách objektivů. Objektivy, které pokryjí široký rozsah ohnisek bývají dost nekvalitní. Proto se používají dva (nebo více) objektivů, které se podle potřeby vyměňují. Například já mám objektiv s rozsahem 18–55mm a druhý s rozsahem 55–200mm. Ve většině případu si vystačím s tím kratším objektivem, někdy ale potřebuju využít většího „zoomu“, tak musím jeden objektiv sundat, zakrytovat, uložit do brašny, odkrytovat druhý objektiv, nasadit a pak až můžu začít fotit 🙂 Zní to příšerně, ale po čase si na to jde jakž takž zvyknout. Není to ale moc pohodlné, hlavně když venku mrzne, je to potom dost nepříjemné.

Co tedy vybrat?

Pokusím se to shrnout. Pokud se chcete fotografováním zabývat trošku více, nebo pokud plánujete focení ve velmi špatných světelných podmínkách (například v různých klubech), nebo pokud chcete fotit rychlé záběry (sport) je zrcadlovka jediná správná volba. V ostatních případech si vystačíte s kompaktem nebo s nějakým EVF. Kompakty bývají více vybavené, takže se hodí na mnoho situací. Mají dobré makro (u zrcadlovek třeba koupit makro objektiv) a nebo taky třeba umožňují natáčet video (současné kompakty umí už velmi kvalitní videa, které do jisté míry nahradí levné videokamery). Proto je třeba před koupí pořádně promyslet, na co se bude foťák používat. Mnohdy je kompakt lepší volba než zrcadlovka 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování, Technika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Kompakt nebo zrcadlovka?

  1. Antonio napsal:

    „Většina kompaktů neumožňuje manuální nastavení expozice.“… vážená autore chápu že článek je ještě z roku 2008 ale již několik let většina kompakltů na trhu touto funkcí disponuje a v roce 2008 by dalo více práce najít kompakt který M nemá než ten který má…

  2. dadajax napsal:

    Antonio: pokud nepočítám EVF kompakty, tak si stále myslím, že většina klasických kompaktů manuální režim nemá. Manuální režim nabízí spíše dražší modely a určitě jich není většina. Nebo se snad pletu?

  3. Antonio napsal:

    jsem přesvědčen o tom že ano, můj stařický komapt, to samozřejmě má (5let), sestřena stará cihlička za 2000 (3roky) také, ale abych nespekuloval podíváme se na zoubek levným kompaktům třeba na megapixelu…
    Kategorie do 2500Kč
    Samsung S760,Canon PowerShot A470,Samsung S860… (a vida Nikon, Kodak, Olympus Fuji a dokonce i Panasonic zklamal M nemá)
    Kategorie do 4000Kč
    tradičně Samsung, Canon a konečně začíná i Fuji (Fuji FinePix J10,..), přidává se i Panasonic (Panasonic DMC-LZ8,…)
    Další výrobci jakoby nic…
    čili závěrem např. canon obsahuje M snad u všech svých modelů…
    Avšak osobně mě zařáží že tvrzení „většina kompaktů..“ je asi bohužel pravdivá, najdeme sice i velmi levné modely s touto funkcí, ale zdaleka ne všechy. Čili drobná omluva, nečekal jsem že se výrobci (hamba jim) drží nečekaně zpátky..

  4. dadajax napsal:

    Antonio: Moc se neorientuju na trhu s kompakty, ale překvapilo mě, že manuál nabízí i takto levné modely. Zkušenosti mám spíše s foťáky od Panasonicu a tam mají ten manuál až ty dražší modely. Takže díky za objasnění situace 😉

    Absenci manuálního režimu ale nevidím jako zásadní nevýhodu. Mnoho lidí tento režim nikdy nevyužije a zbytečně to stěžuje práci s foťákem. Znám spoustu lidí, co raději sáhnou po foťáku s co nejméně funkcema, kde se o všechno postará automatika.

  5. Antonio napsal:

    no ono je to někdy pohodlnější než si pamatovat co který režim dělá (poprtrét – nízká clona/krajina-vysoká)

  6. Inge napsal:

    Dadajax: moc hezky a jednoduše napsané, nezbývá než souhlasit a doporučit článek všem, kteří váhají mezi zrcadlem a kompaktem. Možná by pak ubylo diletantů, kteří si za ranec koupí zrcadlovku protože vypadá profi a pak fotí stejně jenom na automat.
    Osobně bych ale věnoval větší pozornost také ultrazoomům, nebo jak se začalo říkat „SLR-like“ kategorii (v současnosti např. Panasonic DMC-FZ28).
    Dle mého názoru je tato kategorie nejlepší volbou pro ty, co začínají fotit a mají vyšší ambice, než udělat 287 fotek kocoura na pohovce. Za opravdu přijatelné peníze se jim dostane do ruky pěkná hračka s možností plného manuálu, relativně dobrým objektivem a luxusní ohniskovou variabilitou. Zvyknou si, že pořádný foťák se nevejde do zadní kapsy od kalhot, naučí se základní principy a za pár let si napíšou Ježíškovi o zrcadlovku. Když jí dostanou, v mém případě bohužel sami koupí 🙁 , tak se do ní okamžitě zamilují, ale postupem času si začnou uvědomovat, že masivní tělo, dva těžké objektivy a případně nějaké ty filtry nejsou zrovna nejpohodlnějším vybavením na lyže či na kolo. Když se pak jednoho dne vrací na kole z výletu (samozřejmě bez foťáku) a přímo před nimi je jako na potvoru ten nejkrásnějí západ slunce co kdy viděli, naštvou se a poohlédnou se po nějakém rozumném kompaktu do náprsní kapsy.
    Takže přesně jak jsi napsal, každý by si měl uvědomit co od foťáku chce, pořádně o tom popřemýšlet a zvolit vhodný kompromis. Nebo to udělat jako já, našetřit pár šestáků navíc a dokoupit si k zrcadlovce nějaký ten rozumný kompakt.

    PS: Upřímně tleskám za tuto větu –
    „Nebudu tady hodnotit jednotlivé značky, nebyl bych objektivní. Je ale fakt, že na tělu zas tak nezáleží. Kvalitní fotky dělá hlavně kvalitní optika (objektiv), tělo ovlivní hlavně komfort při focení (lepší ovládání, lepší ergonomie a třeba nějaké funkce navíc).“

    Zaplaťpánbůh se konečně našel někdo rozumný, kdo neplete váhajícím lidem hlavu žabomyšími válkami Canon vs. Nikon vs. Olympus vs. XY. Díky podobným bláznům jsem kdysi vybíral zrcadlovku takřka tři měsíce.
    Opravdu pěkný článek, thumbs up.

  7. Inge napsal:

    Antonio: co se týče manuálního režimu u současných kompaktů, tak musím souhlasit s dadajaxem. Je sice pravda, že většina Vámi uváděných kompaktů disponuje režimem „M“, avšak tento režim znamená povětšinou pouze možnost nastavení např. citlivosti ISO, vyvážení bílé a podobných proměnných. O plném manuálu ve smyslu možnosti nastavení clony a času ale nemůže být ani řeč. Plně manuální foťák musí disponovat režimy A,S,M (priorita clony, času, nebo plný manuál).

    Uznávám, že většina producentů (Panasonic, Canon, Casio, Sony, Fuji) nabízí v cenové kategorii do 6.000 Kč alespoň jeden klasický kompakt s možností plného manuálu, ale opravdu jich není příliš (např. na magapixelu: http://www.megapixel.cz/hledani-parametry?order=cena&dir-a.x=15&dir-a.y=12). Je smutné, že například Olympus nabízí nejlevnější „full manual“ až v podobě ultrazoomu Olympus SP-565 (s 2GB XD kartou za 9.000 Kč).

    Velmi omezenou nabídku plně manuálních kompaktů si osobně odůvodňuji tím, že po nich zkrátka není poptávka. Dle mých zkušeností, minimálně 9 z 10 lidí kteří mají foťák, nemají zájem ani potřebu nastavovat si před každou fotkou clonu a rychlost závěrky. Naopak chtějí jednoduchý a uživatelsky nenáročný přístroj, na kterém pouze zmáčknou spoušť a „nějak“ vyfotí to co právě vidí. Naprostá většina lidí se nechce zabývat věcmi jako je světelnost objektivu, rychlost závěrky nebo ISO a výrobci jim logicky vycházejí vstříc.
    Stejně jako Vy jsem si zhruba před pěti lety koupil svůj první kompakt, respektive 2 Mpx ultrazoom od Olympusu a nabídka plně manuálních kompaktů v té době byla rozhodně mnohem rozmanitější než dnes. Od té doby však technologie pokročila mílovými kroky a dnešní fotoaparáty již umožňují fotit v plné automatice expozičně velmi kvalitní snímky, především díky nesrovnatelně vyššímu rozlišení a lepším čipům.

  8. dadajax napsal:

    Inge: díky za komentáře. Hned mi zvedly náladu po ránu 😉

    Naprosto souhlasím. K zrcadlovce se hodí mít nějaký menší foťák do kapsy na denní nošení. Raději ani nebudu počítat, kolik krásných snímků jsem prošvihl jenom proto, že jsem sebou neměl foťák 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.