Angličtina – jediný správný jazyk pro programátory

O nutnosti zvládat anglický jazyk jsem už psal v jednom starším článku. Tentokrát se zaměřím na oblast programování a důležitosti anglického jazyka. Pro některé programátory to může být udivující, ale pojďme tedy na to.

Pište zdrojové kódy jen a pouze anglicky! Píšete-li kód v jakémkoliv jiném jazyce a chcete se programováním živit, jste na nejlepší cestě k problémům. Asi vás napadne, proč je ta angličtina tak důležitá. Důvodů je hned několik:

  • Veškerá dokumentace je anglicky. Nespoléhejte nikdy na to, že dokumentaci někdo přeloží do vašeho rodného jazyka, nebo alespoň vyjdou nějaké přeložené tutoriály. Čtení dokumentace je základ, který musí nutně každý dobrý programátor zvládnout.
  • Pokud napíšete kód anglicky, bude mu rozumět každý dobrý programátor na celém světě. Můžete tak snadno spolupracovat s někým z druhého konce světa na stejném kusu kódu, protože oba budete vědět, o co v kódu jde. Otevírá se vám tedy spoustu příležitostí, jak se dostat třeba k vývoji nějakých velmi známých open-source projektů.
  • Pokud budete pracovat v nějaké solidní firmě, budou po vás vyžadovat anglicky psaný kód.
  • Až budete potřebovat pomoc s nějakým specifickým problémem, můžete se obrátit na celý svět. To je mnohem lepší, než se spoléhat na pomoc z té naší malé podmnožiny z planety Země.
  • Kódem se budete moct prezentovat třeba na přijímacím pohovoru, nebo kdekoliv jinde.

Asi si budete říkat, že u vašeho malého projektu, na kterém zrovna pracujete angličtinu prostě nebudete potřebovat. To může být sice pravda, ale díky tomu si nikdy nezvyknete na programování v angličtině. Když pak přijdete např. do firmy, kde to po vás budou vyžadovat, budete složitě vymýšlet názvy metod a proměnných.

Naopak pokud programujete jen a pouze anglicky za všech okolností, nebude vám to nikdy dělat potíže. Budete psát plynule a jen ve výjimečných případech sáhnete ke slovníku.

Nikdy nemíchat!

Co je ještě horší než česky psaný kód? Je to kód psaný v několika jazycích. To už zavání totální prasečinou a pokud jste něco takového zplodili, je nejvyšší čas na pořádnou refaktorizaci. Takový míšený kód je silně nepřehledný a i zkušený vývojář se v takovém kódu snadno ztratí. Mnohdy to vede i k duplicitě, což je jedna z mnoha cest do programátorského pekla. Vemte si třeba takové:

Time getTime() {
    ...
}

Time ziskejCas() {
    ...
}

Tahle situace může nastat celkem snadno, protože prostě zapomenete, že takovou metodu už máte napsanou. Potom když budete chtít získat v programu čas, tak občas použijete getTime a někdy zase ziskejCas. Taky je vám už jenom z té představy špatně? Mělo by. Samozřejmě podobná situace může nastat i v případě anglického kódu (např getTime() a returnTime()), ale dodržováním konvencí při psaní kódu byste se měli podobným problémům vyhnout.

Angličtina je prostě přirozenější

Ostatní jazyky (nemyslím teď programovací) ve většině případů musíte osekávat kvůli diakritice a dalším odlišnostem. Naproti tomu s angličtinou nejste omezeni nijak. Nemusíte řešit nějaké časování (ziskejCas, nebo ziskatCas?) a tím si ušetříte spoustu času nad zbytečným přemýšlením. Pokud budete psát kód anglicky, budete snadněji studovat kód psaný v nějakém tutoriálu a nebudete k tomu ani potřebovat umět přeložit celý článek. Naučit se anglicky na úrovni potřebné pro programování je docela snadné. Těch technických slov moc není a spousta z nich se běžně používá i v češtině.

Psaní kódu anglicky má prostě své nesporné výhody. Naproti tomu psaní kódu v jiných jazycích je špatné a vytváří to velmi špatné návyky, ze kterých se potom budete dlouho dostávat.

Jaký máte na používání jiných jazyků při programování názor vy? Setkali jste se s tím už někdy?

Příspěvek byl publikován v rubrice Programování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Angličtina – jediný správný jazyk pro programátory

  1. marek napsal:

    přesně tak, jedině anglicky. Starší projekty jsem psal tak nějak halabala a funkce se jmenují někdy anglicky, někdy česky… někdy to je dokonce kombinace 😀 aby se v tom prase vyznalo…

  2. CrazyDog napsal:

    marek: přesně má slova 😀

  3. Flip napsal:

    Přesně tak, naprosto souhlasím s celým článkem… ;o)
    Nejvíc mi příjde směšné, když někdo pojmenovává třídy např. „telicko“, „levy_ruzek“, „spodek“ xD… jednoho takového jsme ve firmě „měli“ :o)

  4. dadajax napsal:

    marek: sranda je potom se na tyhle staré projekty podívat. Člověku se udělá špatně a o to víc si uvědomí, jak je důležité psát kód hezky 🙂

    Flip: „telicko“ 😀 Tak to bych chtěl vidět člověka co něco takového dokáže vymyslet a napsat 😀

  5. Martin napsal:

    IMHO existují i důvody proti angličtině. Pokud se něco v reálném světě jmenuje účet a všichni tomu říkají účet, pak nevidím ani nejmenší důvod, proč objekt nepojmenovat Ucet. Jsou i entity u některých bychom si přidělali práci, protože anglický název nemají (skutečně používám např. entitu ZadatelOByt) a bavit se pak nad implementačními detaily s neprogramátory je mnohem jednodužší. Navíc tím, že používám češtinu získávám jmenný prostor, který se mi nebude míchat se knihovními funkcemi. Co dělá funkce getUcet? Vím, že vrací účet, naproti tomu u getAccount musím přemýšlet jaký to vlastně je účet – systémový, přihlašovací nebo ten můj objekt ucet. A pokud jde o michani – jsou konvence, kde se nedá diskutovat (getXX, setXX, isXX…), ale jinak platí to o jmenném prostoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.